KONYA GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ

 Eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulmasına ilişkin gümrük işlemlerini, dolaylı temsil yoluyla takip eden ve sonuçlandıran ve kendilerine Müsteşarlıkça gümrük müşavirliği izin belgesi verilen serbest meslek sahiplerine ?Gümrük Müşaviri? denilir.

   Dış Ticaret işlemlerinin yürütülmesinde sanayici, ihracatçı ve ithalatçılarımıza müşavirlik hizmeti veren Gümrük Müşavirliği ülkemizde kanunla kurulmuş ilk meslektir. 1909 yılından beri Türk Ticaret hayatında bulunan ve müşterilerine gümrükleme ve lojistik hizmetleri yanında,danışmanlık hizmeti veren, dış ticaretin her aşamasında görev alan ve dış ticaret sektörüne yön veren Gümrük Müşavirleri, Türkiye genelinde Gümrük idarelerinde işlem gören beyannamelerin % 85'ini takip etmektedirler.

   Gümrük Kanunu gereği, araç ya da ev eşyasının şahıs ve kurumlar adına gümrük idarelerinde temsil etmek, TC Gümrük Müsteşarlığı?na bağlı ve bu konuda yetki belgesine sahip yarı kamu görevi gören Gümrük Müşavirlik firmaları ve Gümrük müşavirlerinin görevidir. 9ekim Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Müsteşarlığı yetki ve izniyle çalışan ve vergisiz araç, ev eşyası, muafiyetli eşyalar konusunda uzman olan tek firmadır.  Firmanın gümrük mevzuatı ile ilgili yayımlanmış 4 mesleki kitabı ve birçok makalesi bulunmaktadır

   Gümrük Müşavirlik Yetki Belgesi?ne sahip olmayan şahıs ve kurumlara yalnızca noter onaylı vekâlet belgesi ile gümrük idarelerinde iş yapma yetkisi vermek, işlemi yapan şahıs ya da kurumu suçlu kılar. Gümrük evrakının yanlış doldurulması, yanlış vergi hesaplamaları, süre ihlalleri gibi sorunlarda temsil hakkına sahip olmayan şahıs ve kuruluşun sorumluluğu yoktur, tüm sorumluluk eşya sahibine aittir ve cezai durumlarda adli makamlarla karşı karşıya gelir. Zira Türkiye Cumhuriyeti Gümrük İdareleri?nde mevcut gümrük kanununa göre işlem yapmak ve işlemin sorumluluğunu taşımak sadece uzun bir sınav ve deneyim sürecinden geçip bunu sınav sonuç ve belgelerle kanıtlayan gümrük müşavirlerine ve buna bağlı sahip oldukları gümrük müşavirlik firmalarına verilmiştir.

 

 

Copyright © 1986 - 2017 | Birmak Gümrük Müşavirliği